„Hudba je jedním z nejkrásnějších a nejnádhernějších darů božích. Je jedním z nejlepších umění. Noty oživují slova. Hudba zahání v duchu smutek, jako bychom se dívali na krále Saula. Je nejlepší útěchou pro zarmoucené lidi, jí se srdce upokojí, občerství a osvěží.“ — Martin Luther
Chrámový sbor zajišťuje hudební doprovod k bohoslužbám v kostele sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí. Sbor má nyní kolem 24 členů, kteří se pravidelně každý týden scházejí na faře ke zkouškám a ve svém volném čase nacvičují duchovní a liturgické skladby pro významné slavnosti a svátky liturgického roku jako například advent, Vánoce, Velikonoce, Noc kostelů, výročí posvěcení kostela a jiné. Spolu se sborem při kostele sv. Mikuláše působí menší orchestr složený z houslí, flétny, klarinetu a trubky. Současný chrámový sbor vede od roku 2015 sbormistryně Marie Žerdin, roz. Rosová.
Kontaktujte nás:

Marie Žerdin
O sboru
Jako chrámový pěvecký sbor zpíváme především duchovní skladby a mše od různých autorů (G. F. Händel, W. A. Mozart, J. J. Ryba, A. V. Michna, V. Horák, A. Tučapský, J. Leavitt aj.), ale nebojíme se „zabloudit“ i do jiných žánrů jako například do lidové hudby, umíme také některé renesanční skladby, hebrejské písně, africké písně nebo spirituály.
Aktuální obsazení:
- SOPRÁN:
- M. Prášková, H. Štipáková, M. Kadlecová, R. Uchytilová, R. Uchytilová ml., M. Uchytilová, R. Slaná
- ALT:
- A. Dvořáková, Ol. Dvořáková, M. Rozmarínová, M. Cahová, Z. Polášková, P. Špačková, J. Smejkalová
- TENOR:
- D. Nedomová, J. Maloušek, St. Rosa, M. Kazda, M. Slaný
- BAS:
- E. Sovák, J. Vávra, V. Sklenář, M. Hruban, V. Mejzlík
Bývalí členové (ve sboru působili):
J. Kalinová, V. Poulová, J. Pfeiferová, M. Neubauerová, J. Švihálková, I. Pospíšilová, J. Vlachová, J. Jančíková, M. Němcová, M. Hanauerová, K. Rosová, M. Kryštofová, T. Vávrová, B. Vávrová, J. Rozmarínová, J. Ambrožová, V. Miškelová, L. Zemanová, P. Peňázová, P. Obršlíková, P. Pešek, T. Rozmarín, A. Vávra, J. Fic, P. Štipák
Historie sboru a jeho sbormistři
Hudební dění v kostele sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí sahá hluboko do historie. Někdy kolem roku 1500 byla v chrámu sv. Mikuláše zbudována na protilehlé západní straně vůči oltáři kruchta, která již odnepaměti sloužívala k provozování hudby.
Sborové zpívání v našem kostele má dlouholetou tradici. V historii chrámový zpěv zajišťoval školní sbor, složen ze starších žáků místní farní školy a literátské bratrstvo (2. pol. 16. st.).Za ta léta se v pozici sbormistra a nebo ředitele kůru (regenschori) vystřídalo nemálo hudebníků.
Například:
- Josef Roček
- (jeho jméno se objevuje na některých partiturách nebo notových partech dochovaných na kůru kostela)
- Jaroslav Svoboda (1877–1937)
- ředitel hudební školy ve V. Meziříčí (v letech 1902–1910), prof. hudby v Olomouci (od roku 1912)
- hudební skladatel, varhaník a dirigent (v letech 1918–1922)
- Bohumil Svoboda (1887–1955)
- mladší bratr Jaroslava Svobody
- varhaník, významný pedagog na hudební škole i gymnáziu, zakladatel a ředitel hudebního spolku Hlahol velkomeziříčský (zahrnoval hudební školu, orchestr a sbor)
- varhaník (od roku 1921) a ředitel kůru kostela sv. Mikuláše (v letech 1923–1953), skladatel duchovních skladeb (některé se dochovaly v původním rukopise a jsou dodnes uloženy na kůru kostela)
- Václav Hradecký
- pomocný sbormistr, místní učitel
- Vilém Souček (1925–2013)
- žákem B. Svobody
- sbormistr početného chrámového sboru (dětský i dospělý) a orchestru
- varhaník a ředitel kůru (regenschori) od roku 1953 až do roku 2004
- Antonín Smejkal (1930–2014)
- varhaník a pomocný sbormistr
- Michal Jančík (1985)
- sbormistr a regenschori chrámového pěveckého sboru Magna Diesis od roku 2005 až do roku 2011
- Mária Nedomová, roz. Demeterová (1979)
- sbormistryně chrámového sboru Magna Diesis v letech 2012–2013
- Mariana Ambrožová (1993)
- sbormistryně chrámového sboru Magna Diesis v letech 2013–2014/15
- Marie Žerdin, roz. Rosová (1991)
- sbormistryně Chrámového pěveckého sboru od roku 2015 až dosud
Po krátké odmlce na původní velkomeziříčský chrámový sbor a menší orchestr vedený panem V. Součkem a varhaníkem A. Smejkalem navázal Michal Jančík z Křižanova. Ten v lednu 2005 založil Chrámový pěvecký sbor Magna Diesis (v překladu Nadměrný půltón), který měl kolem 25 členů. Sbormistr a regenschori Michal Jančík vedl sbor od roku 2005 do roku 2011. Kromě doprovodu bohoslužeb při významných svátcích a slavnostech církevního roku (jako Vánoce, Velikonoce, výročí posvěcení kostela) byl sbor aktivní i mimo kůr kostela sv. Mikuláše. Každoročně zpíval sám nebo ve spolupráci s jinými hudebními soubory na koncertech uspořádaných při různých příležitostech: Vánoční darování Rudolfu Pitlíkovi a Zdeňku Snížkovi – Jupiter club (2005), Otvírání studánek – Špitátek (2006), jarní koncert v Křižanově a Husově domě (2008), Výročí 110 let gymnázia Velké Meziříčí – Akademie (2009), Zahájení mezinárodního filozofického festivalu ve Velkém Meziříčí (2010), Muzikálový večer (2011). Také se dvakrát účastnil mezinárodní pěvecké soutěže Svátky písní v Olomouci (2006, 2008), kde dvakrát obdržel stříbrné pásmo. V roce 2007 dokonce natočil i CD s názvem Nadměrný půltón. Sbor se kromě duchovních skladeb zaměřoval také na skladby africké, hebrejské, lidové, renesanční a muzikály.
Pan M. Jančík vedl sbor do roku 2011, po něm vedení sboru převzala Mária Nedomová do září roku 2013. Sbor se v té době zaměřil převážně na zpěv při liturgii.
Ve stejné myšlence pokračovala i Mariana Ambrožová, následná sbormistryně po paní M. Nedomové. Pod jejím vedením sbor nastudoval a provedl skladbu Stabat Mater od F. Tůmy (květen 2014) a zpíval při odhalování památníku sv. Zdislavy v Křižanově (září 2015) společně s Třebíčským sborem (dirigent p. Karel Tomek).
Nyní Chrámový pěvecký sbor ve Velkém Meziříčí vede Marie Žerdin (viz výše).