Duchovní místa v krajině
Ve Velkém Meziříčí najdeme mnoho duchovních míst – kapliček, soch, křížů a Božích muk, které nám zde zanechali naši zbožní předkové. V dobách, kdy byly postaveny, bylo naše město mnohem klidnějším místem, takže dnes se většina z těchto míst nachází
na rušných ulicích, a to ztěžuje možnost se zastavit a v klidu pomodlit. Přesto bychom neměli zapomínat na to, že přesně k tomuto účelu byly postaveny a alespoň krátkou tichou modlitbou přerušit každodenní shon, když kolem nich procházíme.
Většina kapliček je zasvěcena Panně Marii, jako například:
Jiné kapličky jsou zasvěceny například svaté Anně nebo svatému Antonínovi.
Kaple svatého Antonína na ulici Bezděkov
Boží muka mají symbolizovat sloup, u něhož byl z rozhodnutí Poncia Piláta bičován Kristus. Boží muka se nacházejí na návrších a křižovatkách a označují zajímavá místa nebo hranice pozemků. Ve Velkém Meziříčí je najdeme na Karlově a na ulici Hornoměstská.
Sochy svatých jsou většinou vytesány z pískovce a pocházejí z období baroka. U většiny můžeme podle typických atributů snadno poznat, kterého světce představují. Například Jan Nepomucký, jehož sochu najdeme ve Velkém Meziříčí, ale i v celé České republice nejčastěji, je znázorňován s pěti hvězdami kolem hlavy a křížem v ruce.
Kříže se u cest začaly stavět už v 9. století. První kříže byly dřevěné, ty se samozřejmě nedochovaly. Později je nahradily kříže kamenné a železné. Nejčastějším důvodem ke stavbě křížů byla úcta k Bohu a hluboká víra našich předků. Byly však i další důvody, například na památku zesnulého příbuzného.
Kříž v ulici Zdeňky Vorlové ve Velkém Meziříčí
OKOLÍ VELKÉHO MEZIŘÍČÍ
Boží muka, kříže, smírčí křížky a kapličky můžeme najít i v okolí Velkého Meziříčí. Navozují pokoru a vnitřní klid. Mnohdy skrývají příběhy významných událostí i tragických lidských osudů, které se v krajině odehrály.
Kříže se staví na rozcestích a podél cest už víc než tisíc let. Někdy se cesty nedochovaly nebo byly přemístěny, ale kříže, které je lemovaly, stále stojí na původním místě uprostřed polí.
Cestování bylo v minulosti náročné na čas, peníze i fyzickou kondici. Proto se naši předkové snažili vybudovat kopie důležitých míst, kam se běžně dostat nemohli. Jednou z nich jsou Tři kříže, které napodobují Kalvárii v Jeruzalémě. V Meziříčí se připomínají na počátku 18. století. Dřevěný materiál křížů musel být občas obnovován, proto je na jednom z křížů dnes uveden rok 1809.
V dřívějších dobách vždy ve velikonočním svatém týdnu, večer před Velkým pátkem, vodívali sem s lucernou celfotři zbožné Meziříčany a v mnoha modlitbách a písních se také modlívali za ty, kteří sem chodívali a již v Pánu odpočívají a i za ty, na které již žádný nepamatuje.
Tradice velkopátečního putování ke Třem křížům byla obnovena po pádu komunistického režimu, stejně jako pěší poutě do Netína se zastávkou u Tří křížů, tradičně spojenou s modlitbami za město a jeho obyvatele.
V krajině se můžeme setkat i s mnohem menšími kříži vytesanými do kamene. Jsou to tzv. smírčí kříže neboli smírčí kameny. Na místě, kde se nacházejí, došlo k nějaké tragédii – smírčí kámen v Oslavici byl například vztyčen na památku vojáka, který se i s koněm utopil v bahně, když se vracel z války, a smírčí kámen ve Stránecké Zhoři připomíná pasáka ušlapaného splašeným býkem.